GASTRİT VE TEDAVİSİ

Midenin iç kısmını örten döşeyen koruyucu tabakanın iltihaplanması olarak tanımlanan gastritin ortaya çıkma sebeplerini şöyle sıralayabiliriz.

Enfeksiyonlara bağlı oluşabilir. Bakteri, virüs veya mantar gibi mikrobik nedenler gastrite neden olabilir. Bu enfeksiyonlardan en sık gastrite yol açan ve yaygın olarak bulunan. Helikobakter pilori denen bakteridir. Bu bakterinin bulaşma yolu tam olarak bilinmese de ağız yolu ile bulaştığı belirtilmektedir. Bunun yanında seyrek olarak vücudun bağışıklık sistemini baskılayan ilaçların kullanıldığı hastalarda virüsler veya mantarlar gastrite yol açabilir.

Radyasyon tedavisine bağlı olabilir. Tedavi amacıyla mideye yakın bölgelere uygulanan radyasyon gastrite neden olabilir.

İlaçlara, zararlı kimyasal maddelere bağlı olabilir. İlaçlar arasında özellikle asetilsalisilik asit, romatizmal ağrı kesici ilaçlar en sık zarar verici nedenler arasındadır. Özellikle bu tür ilaçların artan dozu, birlikte kullanımı zararlı etkilerini daha da artabilir. Alkol, zaman zaman tek başına, özellikle de ağrı kesici veya asetilsalisilik asitle kullanımında gastrite neden olabilir. Bu ilaçlar ve kimyasallar sıklıkla mide dokusunda tahrişe, yüzeysel doku kaybına neden olabilir. Bu tahrişler her zaman iltihaplanma ile birlikte olmadığından endoskopik tanı olarak gastrit yerine “eroziv gastropati” tanımı kullanılmaktadır.

d

GASTRİTİN BELİRTİLERİ

Gastrit genellikle herhangi bir belirti vermez ve şikâyet oluşturmaz. Belirtiler varsa da sıklıkla gastritin nedenine göre değişebilir. Bu durum ağrı, midede huzursuzluk, hazımsızlık bulantı veya kusma gibi bulgularla seyredebilir. Gastritten sonra ülser gelişirse belirtiler daha belirgin hale gelebilir. Ancak gastritte genellikle herhangi bir belirti olmadığını, gözlenen belirtilerinde gastrit tipine bağlı olabileceğini tekrar vurgulamak yerinde olacaktır. Bu çerçevede bakacak olursak; ağrı, bulantı ve aralıklı kusmalar daha ziyade; eroziv gastrit, menetrier hastalığı ve lenfositik gastritte görülebilir.

Sitemiz üzerinden sağlığınız için gerekli ürünleri satın alabilirsiniz.https://www.farmakasa.com/zade-vital

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir